İAÜ TUSAŞ/TAI İş Birliği Protokolü İmzalandı

AirCube-Incubation-Istanbul
AirCube İş Fikri Çağrısı 2019-1
9 Eylül 2019
tubitak 4004
TUBİTAK BİLİM VE TOPLUM PROGRAMLARI BAŞVURULARI AÇILDI
28 Ekim 2019

İAÜ TUSAŞ/TAI İş Birliği Protokolü İmzalandı

İstanbul Aydın Üniversitesi İAÜ ve TUSAŞ Türk Havacılık Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI) arasında eğitim, öğretim ve araştırmaya ilişkin iş birliğini geliştirmek ve kalıcı kılmak üzere gerekli koşulları düzenlemek amacıyla iş birliği protokolü imzaladı. Akademik camiamıza, öğrencilerimize, gençlerimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

İstanbul Aydın üniversitesi tarafında Rektör Prof. Dr. Yadigar İzmirli ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zafer Aslan’ın imzaladığı iş birliği protokolüne TUSAŞ/TAI tarafından Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil ile AR-GE ve Prototip Operasyonları Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk katıldı. Protokol kapsamında TUSAŞ/TAI Genel Merkezi’ne, Mütevelli Heyet Başkanvekili Dr. Halit Fatih Aydın önderliğinde bir ziyaret gerçekleştiren İstanbul Aydın Üniversitesi heyetini Yönetim Kurulu Danışmanı Halil Tokel ağırladı.

Protokol içeriğinde İAÜ ile TUSAŞ/TAI arasında “Ortak Tez ve Proje Çalışmaları”, “Ortak Bilimsel Aktiviteler”, “Mühendis Adaylarına Staj İmkanı” konuları bulunmaktadır. Bu alanların detayları aşağıdaki gibidir.

İAÜ TUSAŞ

> ORTAK TEZ VE PROJE ÇALIŞMALARI

Protokol kapsamında, TUSAŞ/TAI’nin yürütmüş olduğu, havacılık ve savunma teknolojilerini millileştirme faaliyetlerini desteklemek amacıyla araştırma geliştirme projelerinin geliştirilecek, yetkin insan kaynağı yetiştirmek üzere lisansüstü eğitime yönelik ortak tez ve proje çalışmaları gerçekleştirilecek.

> ORTAK BİLİMSEL AKTİVİTELER

Söz konusu protokolle öğrencilerin TUSAŞ/TAI’nin laboratuvar ve teçhizat alt yapısı ile tesislerini kullanarak tez vb. akademik çalışmalar yapabilmeleri de hedefleniyor. Protokolle ayrıca taraflar, ortak konferans, seminer, sempozyum, çalıştay, panel gibi bilimsel aktiviteler organize edecekler.

> MÜHENDİS ADAYLARINA STAJ İMKÂNI

Kurumlar arasında imzalanan ikinci protokolle ise İAÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri TUSAŞ/TAI’de staj yapabilecekler. Protokol kapsamında geliştirilen “Stajyer Mühendis Programı” sayesinde İAÜ Mühendislik Fakültesi’nin 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencileri, haftanın bir günü TUSAŞ/TAI’de çalışacaklar ve görev süreleri boyunca TUSAŞ/TAI çalışanı olarak ücret de alacaklar.

Bu protokolün akademik camiaya, öğrencilerimize, gençlerimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz.

https://www.sabah.com.tr/egitim/2019/10/24/savunmaya-akademik-destek

 

 

 

Başvurular