Tasarım Nedir?

tasarım nedir

Endüstriyel Tasarım Nedir?

” Tasarım Nedir? “ Endüstriyel tasarım; görsel duyularla hissedilebilen, bir ürünün tümü veya bir parçasındaki yenilik olarak tanımlanabilir. Endüstriyel tasarım, bir ürünün dış görünüşünü ifade eder. Ürünün biçimi olabileceği gibi; çizgilerden, süslerden, renklerden ve çeşitli unsurlardan oluşan görünümler de olabilir. Bu görünümler ürünün teknik özelliklerini içermez.

Endüstriyel Tasarım tescili geniş bir yelpazeye sahip olup, mobilyalar, ev aletleri, elektrikli ya da elektriksiz ev aletleri, mücevheratlar, halı ve kumaş desenleri gibi birçok ürün için geçerlidir. 554 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre bir nesnenin Endüstriyel Tasarım olarak tescil edilebilmesi için aranılan en önemli özellikler; ürünün yenilik kriterinin ve ayırt edici özelliğinin olma zorunluluğudur. Endüstriyel Tasarıma konu olan ürünün aynısı veya benzerinin; başvuru tarihinden önce kamuya sunulmuş olması yenilik kriterini ve ayırt edici özelliğini ortadan kaldırmaktadır.

Marka Vekilleri ve Mühendislerden oluşan tasarım ekibi ile müvekkillerimize tasarımların tescil edilebilirliği, başvurularının gerçekleştirilmesi, takibi, itirazları ve itirazlara karşı görüş bildirilmesi, devir, adres değişikliği, unvan değişikliği gibi Endüstriyel Tasarımları kapsayan birçok Fikri ve Sınaî haklar kapsamında disiplinli ve detaylı hizmet vermektedir.

Tasarımlar tescil edildikleri andan itibaren 5 yıllık koruma altına girerler. Hak sahipleri tarafından her 5 yılda bir ilgili harçlar ödenmesi suretiyle yenileme yapılarak, toplamda 25 yıla kadar korunabilirler. Koruma süresi tamamlandığında ya da yenileme yapılmadığında, tasarım kamuoyunun kullanımına açık hale gelir. Tescilli tasarımlar da diğer ürün ya da hizmetler gibi satılabilirler, lisanslama yoluyla başkalarına kiralanabilirler, miras yoluyla başka kuşaklara aktarılabilirler.  Anasayfaya dönmek için tıklayın

Neden Tasarım Tescili?tasarım nedir

Sınai mülkiyet açısından; tasarımınızı tescille koruma altına aldığınızda, rakiplerinize karşı bir korunma alanı oluşturursunuz. Bu koruma alanı muhtemel taklitlere karşı sizi yasal anlamda hak sahibi kılar. Hukuksal anlamda ihtilaf yaşadığınızda net bir savunma aracıdır.

Pazarlama açısından; tasarımınız tescille korunmadığı zaman, pazarlama konusunda harcayacağınız tüm çaba, reklam ve tanıtım harcamalarından başkaları da faydalanır. Taklit ya da benzer bir tasarımın pazar payınızdan çalmasına, sadece tescille koruyarak engel olabilirsiniz.

Marka değeri açısından; her alanda kullanıcı odaklı ürün geliştirmenin artık şart olduğu günümüzde, ürünün tasarım sonucu yarattığı kullanım kolaylığı en az ürünün fonksiyonu kadar önemlidir.

Apple, Ikea gibi firmalar var olan ürünlere fonksiyon katmakla birlikte, asıl devrimi kullanıcı dostu tasarım alanında yapmışlardır. Bu da kısa zamanda ürünlerin benimsenmesine yol açmış ve firmaların marka değerlerini milyarlarca dolara ulaştırmıştır.

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU web sitesi için buraya tıklayın

DÖKÜMANLAR SAYFAMIZ için buraya tıklayın

Bu sayfanın çıktısını almak ve “TASARIM NEDİR” belgesini indirmek için tıklayın

Başvurular