Bilge Puan Dünyada Yapay Zeka Destekli İlk Okuma Uygulaması

innovizyon days
InnoVizyon Days 19 Etkinliği
27 Nisan 2019
Sivil Toplum Desteği ve Medya
Avrupa Komisyonu Sivil Toplum Desteği ve Medya 2018-2019 Programı Yeni Hibe Çağrısı
6 Mayıs 2019

Bilge Puan Dünyada Yapay Zeka Destekli İlk Okuma Uygulaması

bilge puan

Bilge Puan; Yapay zeka bu kez de kitap okuma alışkanlığını değiştirecek.

Yapay zeka ile kitap okumayı temelden sevdirip alışkanlık haline getirmeyi amaçlayan bir proje geliştirildi. Türkiye’nin ilk okuma yönetim uygulaması Bilge Puan isimli bu proje, öğrencilerin kitap okumaya motive edilmesi ve onların serbest okumalarının izlemesini hedefleniyor. 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86’ncı sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. Bu noktada İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Incubation İstanbul Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi tarafından kitap okumayı temelden sevdirip alışkanlık haline getirmeyi amaçlayan ‘Bilge Puan’ isimli bir proje geliştirildi. Yapay zeka kullanılarak geliştirilen Bilge Puan Türkiye’nin ilk okuma yönetim uygulaması oldu. Öğrencileri kitap okumaya motive etmek, onların serbest okumalarını izlemek ve yönetmeyi hedefleyen proje, 15 Mayıs’tan itibaren cep telefonlarına indirilebilecek.

Bilge Puan hakkında bilgilendirmede bulunan uygulamanın mimarı Arif Kazancı, “Bilge Puan Türkiye’nin ilk kitap okuma yönetim programı. Biz yapay zeka teknolojisini bu işin merkezine koyduk. Bu şekilde hem öğrencinin kitap okuma hem de kitapların seviyelerini ölçüyoruz. Bu şekilde öğrencileri kendi seviyelerine uygun kitaplarla buluşturuyoruz. Bu projenin birçok ilki var. Birincisi Türkiye’deki ilk yapay zeka okuma yönetim sistemi olması. İkincisi ise yeni nesil bir okuma deneyimi olması. Çünkü öğrencilerin platform üzerinden sosyal medya entegrasyonu, kelime, atasözü, deyim oyunları gibi birçok yenilikçi özellikleri bu sistemin içerisine ekledik. Amacımız yeni neslin getirdiği teknolojileri öğrencilerimize kitap okuma, kendilerini geliştirme anlamında kullanabilmek ve yeni nesil okuma deneyimini tüm öğrencilerimize yaşatabilmek” dedi.

Bilge Puan Uygulamasının BAZI OKULLARDA PİLOT UYGULAMA BAŞLADI

Bazı devlet ve özel okullarında proje uygulamalarını başlattıklarını belirten Kazancı, “Amacımız bunu Türkiye’deki 18 bin öğrenciye ulaştırabilmek. Çünkü Sayın Milli Eğitim Bakanımızın da ifade ettiği gibi ‘Türkçe bizim dil bayrağımızdır’. Bu kapsamda da Bilge Puan ile 18 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Onların kelime hazinelerini dilimizde en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olabilecek bu platformu onlarla buluşturabilmek. Çünkü her birey bildiği kelime kadar hayal edebildiği ve üretebildiği için bizlerin de bu öğrencilere katkı sağlama anlamında böyle bir projemiz var” şeklinde açıklamada bulundu.

 

“Bilge Puan ile OKUMA ALIŞKANLIĞI KÖKÜNDEN DEĞİŞECEK”

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Teknoloji Transfer ve Proje Yönetim Ofisi (TTPYO)  Incubation İstanbul Girişimcilik Kuluçka Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üy. Ali Kurt ise proje ile ilgili şunları söyledi:

“Her şey bir fikir ile başlıyor. Bilge Puan uygulamasını da fikir aşamasındayken tanıdık. Çok kısa süre içerisinde bu fikir bir ürüne dönüşebiliyor. Yaklaşık 1 milyon liralık bir yatırımı oldu. Ama hala yatırım süreci devam ediyor. Bir uygulamayı hayata geçirdiğinizde her şey ilk yatırımdan ibaret değil. Bunun Türkiye’deki okuma alışkanlığını, deneyimini kökünden değiştireceği için hem yatırım miktarı hem de yaptığımız işin değerlemesinin zaman içinde artacağına inanıyoruz.”

“Bilge Puan DÜNYADA BİR İLK”

Bilge Puan CEO’su Arif Kazancı ve 17 kişilik ekibinin ürettiği ‘Bilge Puan’ uygulaması insanların doğru kitapla buluşmasını sağlıyor. Bilge Puan Eğitim Koordinatörü Beyza Korkmaz, “Telefona indirilen uygulama sayesinde her yaşa göre okunabilirlik ve anlaşılabilirlik testleri var. Bu testleri çözerek okuma ve anlama kabiliyetini artırma imkanı bulabilirsiniz” dedi.

‘BİLGE PUAN’ İLE OKURLAR DOĞRU KİTAPLA BULUŞACAK

Okuma ve anlama probleminin ülkemizde olukça fazla olduğunu ifade eden Bilge Puan Eğitim Koordinatörü Beyza Korkmaz, “Bu durumun altında yatan sebep, çocuk ve yetişkinlerin kendilerine uygun kitapla buluşamamaları. Yanlış yönlendirme ve algılar neticesinde küçük yaşta okuma alışkanlığı kazandırılamıyor. İlgi alanı olmadığı halde çocuklara okusun diye ellerine tutturulan kitaplar, onlara okuma alışkanlığını kazandırmadan, yok etmesine sebep oluyor. Bu eylem devam ettikçe okuduğu kitabı anlaması da mümkün olmuyor. Anne ve babalar kitap okumuyorsa çocuklar da okumaz gibi bir algı var. Günümüzde çalışan anne ve babaların fazla olması nedeniyle zaten çocukların onları okurken görmesi imkansız. Okuyan ve üreten yeni nesil yetiştirmek zorunda olduğumuz için her yaşa hitap eden ‘Bilge Puan’ projemiz kapsamında 2- 12 yaş aralığına ağırlık vererek küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

TEST YAPMADAN KİTAP ÖNERMEK BÜYÜK HATA

Ebeveynlerin ve öğreticilerin okulda belli bir yaş grubuna aynı kitapları önermesinin yanlış olduğuna vurgu yapan Korkmaz, “Bilge Puan uygulaması sayesinde her yaş grubuna ve ilgi alanına yönelik kitaplar seçtirilerek başarılı okuma ve anlama imkanı sağlanabilir. Test sonucunda verilen puanlamalarla, yapay zeka sayesinde hesaplamalar yapılıyor ve hangi seviye çıkarsa o puanlamaya ait kitaplar ile türleri öneriliyor. Bir yıl içerisinde testler tekrarlandıkça okuma alışkanlığının arttığını ve böylece puanlarının da zamanla arttığını görecekler” diye konuştu.

“REEL SEKTÖRLE AKADEMİK ÇEVRE ARASINDA KÖPRÜ KURACAK”

İstanbul Aydın Üniversitesi Teknoloji Transfer ve Proje Yönetim Ofisi (TTPYO) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Cihan Kurt da, “Imagıne Tomorrow Uluslararası İnovasyon ve Girişimcilik Etkinliği, girişimcilik ekosisteminin parçası olmayı hedefliyor. Imagıne Tomorrow 2019’un bir diğer şansı ise, dünyanın çeşitli coğrafyalarından yükseköğretim kurumlarının bir araya gelerek deneyim ve bilgilerini paylaştığı Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) çatısı altında gerçekleştiriliyor olması. Reel sektör ile akademik çevrelerin arasında kurulacak olan köprülerle aradaki uzak mesafelerin aşılması açısından önem arz eden bu iş birliğinin ilerleyen dönemlerde daha etkin olmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. – İstanbul

Kaynak: DHA

Başvurular